کانال تلگرام وبسایت

https://telegram.me/TomorrowArchitectureStudio

کانال تلگرام معماری دیجیتال - پارامتریک

https://telegram.me/DigitalArchitecture

طراحی الگوریتمیک - پارامتریک

پارامتریسیزم به مثابه یک پدیده ی مهم در تاریخ معماری بسیاری از قوانین را برای طراحان اخیر و شاغلان آینده ای که این رشته را دنبال می کنند, تعریف کرده است. یکی از قوی ترین جنبه هایی که در این سبک هندسی برجسته شد. مسلماً چیزجدیدی درباره ی هندسه و زیبایی شناسی شکل گرفته از برجسته ترین وجوه هر سبک یا زمانی نیست. زبان هر سبک در تاریخ بلند معماری به شکل بصری توسط هندسه یا شکل تعریف شده, فراتر از اصولی که هسته ی سبک را مشخص می کند.

در سبک مشخص معماری پارامتریک, هندسه نقش مهمی را بازی می کند. و با این سبک نسبتاً جوان, رشته های از اسطوره ها و مفاهیم غلط بهم پیوسته اند. در اینجا از هندسه های که از فرم های طبیعی و الگوها تقلید می کنند سواستفاده شده است. و به عنوان فرم معمارانه در یک روش غیر منطقی مفصل دار شدند. هندسه ها توسط شبکه های شش ضلعی منظم, الگوهای ورنویی – تقسیم فضا به تعدادی مناطق – دو فرم منحنی غیر ضروری, و اشکال غیرمنطقی سه گوش و برخی از هندسه های نمادین مشخص می شوند. و در طراحی های معمارانه ای که امروزه دیده می شود, مشخص می شود.
این سبک می تواند به واسطه ی ابزارهای در دسترس اخیر و طبیعت منابع باز و بسیاری ابزارهای پارامتریک در گشودگی عریض اینترنت و اشتراک گذاری داده ها سرزنش شود یا اعتبار پیدا کند. ابزارها گرچه در تعریف اصول معماری یک عصر از آغاز ادامه می یابد. در سناریو اخیر عملیات هندسی در ابزارهای معمارانه از نوار موازی و یا خط کش تی در مدلسازی الگوریتمی و مولد فراتر می رود. و از اعمال ساده ی اتوکد مانند مقیاس گذاری یا چرخش پیشی می گیرد.

چنین اعمالی در تعریف معماری به یک گستره ی بزرگ, تغییر دامنه ی هندسه ی معماری از شبکه ی دکارتی قائم به فرم های غیر اقلیدسی و حرکت به دامنه ی فضای الگوریتمی, جایی که قانون های جدید توسط الگوریتم ها تعریف می شود, ادامه می یابد. انتقاد به این اشکال بیش از حد حاکم و به اصطلاح پارامتریک فاقد ذکاوت, منطق است. این انتقاد در واقع می تواند کمک کند به غلبه ی دیدگاه های ضعیف و ممکن است این سبک را به عنوان یکی از هوشمندترین سبک ها بسازد. پارامتریسیزم توسط طراحان امروزی در نظر گرفته شده و به شکل محسوسی استفاده می شود. به منظور یک طراحی موفق همه چیز باید منطقی باشد.

اگر به معماری به شکل حجم در فضا نگاه کنیم همیشه با هندسه و ریاضی به منظور طراحی آن سر و کار خواهیم داشت. تاریخ معماری هر دوره ای به شکلی با هندسه در ارتباط بوده است. معماری اسلامی و تزینات ساختمان ها مثال هایی هستند که نشان می دهد معماری با هندسه و ریاضی رابطه قوی داشته است. در دوران اخیر به علت گسسته شدن رشته های معماری و مهندسی این ارتباط تضعیف شده ولی در اوایل قرن 21 با نفوذ هر چه بیشتر کامپیوتر در حوزه معماری و کمک به خلق فرم های جدید توسط این ابزار متعلقات علوم کامپیوتر نیز به معماری راه یافت. با تعریف فرم به صورت قدم هایی مشخص و تعریف شده که به اصطلاح الگوریتم خوانده می شود فرم های جدید به سمت علمی تر شدن پیش رفته اند. این اتفاق میمون باعث شده است که ارتباط بین طراحی و ریاضی به شکل محکم تری شکل گیرد. در این میان ترکیب رشته های هندسه محاسباتی

(Computational Geometry)

و برنامه نویسی کامپیوتری که بر پایه ریاضی است باعث ظهور مبحث جذاب جدیدی به نام

Generative Algorithm

و یا الگوریتم های مولد هندسه شده است.

ا اینکه نرم افزار های سه بعدی به طراحان این توانایی را داده اند که تقریبا هر حجم تصور شده ای را بتوان ترسیم کرد ولی این الگوریتم مولد بوده است که طراحی بر پایه پارامتر ها را وارد بحث طراحی کرده است. در این میان طراحان به منظور بررسی حجم های متفاوت از هندسه اقلیدسی، شروع به طراحی فرم های آزاد بر پایه منحنی و سطوح آزاد کردند. طراحی فرم های آزاد پیچیده که عملا دارای واحد های سازنده می باشند مسئله ای بود که توسط روش های سنتی به این راحتی قابل هضم نبوده است. به همین دلیل در این دوران قدرت الگوریتم ها و کد های برنامه نویسی است که علم معماری را به جلو می راند. این بدیهی است که حتی برای ترسیم احجام پیچیده نیاز به ابزار های مناسب داریم که بتوانیم ایده را با آن شبیه سازی کرده و با تغییر پارامتر های آن به فرم دلخواه برسیم. نتیجه این است که طراحان ترجیح می دهند که با ابزار هایی مثل الگوریتم های مولد ، فراکتال، اتوماتای سلولی، دیاگرام ورونوئی، سيستم هاي ليندنماير، مثلث بندی، فرمول برتر، و دیگر الگوریتم های خاص پا به عرصه ای فراتر از احجام معمول و موجود بگذارند. افق و آینده این حرکت پچیدگی همراه با تنوعی است که آرزو و خلاقیت معمار را به واقعیت تبدیل می کند.
رخلاف روش معمول ترسیم احجام ، مدل سازی حجم با الگوریتم مولد بر پایه اعداد ، هندسه و محاسبات استوار است. حتی اگر با حجم آزاد شروع به طراحی کنید آن حجم باید در ابتدا به پارامتر هایی مشخص متصل شود. نتیجه کار مسیر هایی است که همگی به هم مرتبط اند و با تغییر پارامتر های تعیین کننده، مسیر کل محاسبات تغییر کرده و حجم بدست آمده تولید می شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از روش های الگوریتمیک برای تولید حجم باعث کاهش فاحش اختلافات بین رشته های مرتبط با معماری مثل سازه، انرژی، تاسیسات، شهرسازی و عرصه ی ساخت خواهد شد. نرم افزار هایی مثل گرس هاپر توانسته اند به خوبی فاصله ی بین حوزه ی طراحی و ساخت را نیز پر کنند. علومی که بر پایه 
CAD/CAM
ر حال گسترشند در تلاش برای ایجاد ارتباط بین صنعت ساخت و طراحی معماری هستند که مطمئنا از ابزارهایی که توانسته است این ارتباط را به خوبی ایجاد کند گرس هاپر می باشد.
سر فصل هایی که طراحی الگوریتمیک آن ها را در بر می گیرد عبارتند از:
خلق منحنی ها و سطوح آزاد

ویرایش و تغییر شکل پارامتریک فرم

طراحی سطوح باز و بسته شونده

طراحی زایشی

نمونه سازی دیجیتالی و ساخت

قطعه بندی و مدول سازی
گرس هاپر

در میان طراحان بدون شک افزونه ی گرس هاپر برای راینو یک ابزار مناسب و قدرتمند طراحی فرم های پیچیده و تکرار شونده می باشد.این افزونه به طراحان اجازه می دهد که بدون نیاز به آموختن برنامه نویسی  به روش مبتکرانه ای بتوانند در دنیای طراحی به اکتشاف فرم های خلاقانه و جدید بپردازند. گرس هاپر در کنار  نرم افزار های تولید فرم های پیشرفته توسط برنامه نویسی صرف است به شهرت رسیده است و به دلیل آسانی کار گوی سبقت را ربوده و در زمینه جذب طراحانی که به سمت هندسه های پارامتریک متمایلند موفق بوده است.
طراحی الگوریتمیک و تکرار شونده در حال تبدیل شدن به یکی از گرایش های محبوب در حرفه معماری می باشد و در این میان نقش سرعت بخشی به این حرکت توسط افزونه ی گرس هاپر بدون انکار است. قدرت این نرم افزار در طی این سال ها با معرفی شدن افزونه های مختلفی در زمینه معماری، شهرسازی، مدلسازی دینامکی، آنالیز سازه، آنالیز انرژی و روش های بهینه سازی قدرت آن افزایش یافته است.

گرس هاپر به طراحان این امکان را می دهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مشخص تعریف کرده و با تغییر این پارامتر ها تغییرات فرم را به صورت زنده مشاهده کنند. تغییر دادن فرم پیچیده توسط پارامتر های اصلی این امکان را می دهد که معمار ها راحت تر و سریع تر به فرم های دلخواه رسیده و در کنار آن یافتن فرم های بیهنه از نظر تابع هدف نیز آسان تر گردد. جالب تر اینکه احجام ساخته شده با این نرم افزار قابلیت انتقال به نرم افزار های سازه ای 

Sap2000,Strand

و همچنین نرم افزارهای آنالیز انرژی

Diva-for-Rhino و Ecotect

 را به سادگی دارند. دانشگاه های بزرگ مانند

Harvard و MIT

توانسته اند به این افزونه ها دستور های مرتبط با سازه، انرژی و ساخت را بیافزایند.

یکسال گذشت

One Year Past...
طراحی پارامتریک گوشواره

با کمک تئوری هوش جمعی

Parametric Earring Design

Swarm Theory

هوش جمعی را می‌توان به صورت مجموعه‌ای سازمان یافته از گماشته ها یا موجوداتی تعریف کرد که با یکدیگر همکاری می‌کنند. در کاربردهای محاسباتی هوش ازدحامی و گروهی از موجودات یا گماشته‌هایی مانند مورچه‌ها، زنبورها، موریانه‌ها، ماهی‌ها، پرندگان، و یا حتی چکه‌های آب در رودخانه الگو برداری می‌شود. در این نوع اجتماعات هر یک از موجودات یا گماشته‌ها ساختار نستباً ساده‌ای دارند ولی رفتار گروهی آنها پیچیده به نظر می‌رسد.

ما در این گوشواره سعی را بر این داشته ایم که با کمک الگوریتم های مولد هوش جمعی را متشکل از ذرات ایجاد کنیم و با هدایت آنها بطور غریزی و مصنوعی به نقاط جاذب  و از پیش تعیین شده برسانیم. مسیر حرکت و پویا نمایی این ذرات منجر به شکلگیری فرم گوشواره شد.

 با کمک فناوری پرینت سه بعدی سفارشی سازی اینگونه جواهرات به آسانی قابل انجام است

Parametric Earring Design
Parametric Earring Design طراحی پارامتریک گردنبند

Parametric Necklace Design

Parametric Necklace Design
فرفره های دانایی

"محل بازی کودکان"آموزشی،پرورشی،تفریحی

Pinwheels of Knowledge

فرفره های دانایی

در این پروژه فضایی پویا برای کودکان طراحی کرده ایم.استفاده از المان های خاطره انگیز مثل فرفره در اندازه های مختلف و همچنین رنگهای متنوع(به تعداد دایره ها(فرفره ها)کد رنگی مختلفی وجود دارد) باعث ایجاد احساس شادی،حرکت،نشاط در کودکان می شود. این فرفره ها با وزش باد در جهات مختلف چرخش های متفاوتی دارند بطوریکه وزش باد در یک جهت خاص باعث چرخش تعدادی خواهد شد و وزش در جهت دیگر فرفره های دیگری را به چرخش در می آورد لذا پیچیدگی اسرارآمیزی در چرخش آنها نهفته می ماند. در این پروژه فضاهای خاصی همچون کلاسهای شعر،نقاشی،نجوم،کتابخوانی نیز وجود دارد که در اثر قرارگیری الگوی فرفره های سقف روی زمین تعیین شده اند. در طراحی این پروژه از نرم افزارهای محاسباتی و هندسی برای طراحی دوایر و روابط هندسی موجود بین آن ها استفاده شده است. ستون های شیشه ای نگهدارنده فرفره ها احساس معلق بودن(عدم وجود جاذبه) را القا می کند و اشاره ای به بلند پروازی های دوران کودکی دارد که قوانین فیزیکی و جهان هستی یارای مقابله با آن را ندارد

Pinwheels of Knowledge
طراحی پارامتریک ایستگاه های درون شهری 
با رویکرد سینماتیک

Parametric design of urban stations by Kinematic approach

مفوم سینتیک مکانیکی:
رابطهٔ میان نیروهای خارجی و متغیرهای سینماتیکی‌شان، به سینتیک مشهور است. ... ما به بررسی واسطه‌های مکانیکی خارجی می‌پردازیم که حرکت را ایجاد می‌کنند... حرکت یک جسم صلب متشکل از انتقال‌ها و دوران است. هر کدام از این متغیرهای سینماتیکی اکنون می‌بایست به متغیرهای سینتیکی مرتبط‌شان ارتباط داده شوند. کمیت‌های سینتیکی مرتبط با انتقال نیروها و کمیت‌های سینتیکی مرتبط با دوران ممان‌ها یا گشتاورها می‌باشند.
در این پروژه سعی بر این شده است که از هندسه های شناخته شده و مرسوم مانند لوزی(کاربرد وسیع در تزیینات معماری پیشین ایران) استفاده شود و با ایجاد و خلق ساختار های هندسی فولد پذیر در آن، آنرا به یک عنصر واحد و متحرک تبدیل کند که اساس روابط مثلثاتی و هندسه فضایی بر آن حاکم است. با بهره گیری از مکانیک سایلات و ایجاد یک ماشین برای این ساز و کار گسترده رابطه ای مستقیم و پاسخده بین افراد استفاده کننده و ساختار برقرار شده است.علاوه بر روابط فردی،روابط جمعی نیز در کل ساختار با نسبتهایی خاص برقرار است تا پاسخ ساختار به افراد یک پاسخ جمعی و فرمال باشد

Parametric design of urban stations by Kinematic approach
طراحی پاویون ایران

Parametric ISO-Sutface Iran Pavilion

سوالی که در این پژوهش مطرح شد این است که چگونه می توان سنت و تکنولوژی را از منظر فرم و مصالح بایکدیگر ادغام کرد. مصالح سنتی بدلیل طبیعی بودن قابل بازیافت بوده و معماری با آنها به سلامت زیست کره آسیبی نمی رساند در حالیکه با استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی و همینطور مواد مصنوع زمان بازیابی و تجزیه آنها در طبیعت بسیار زیاد خواد شد. آنچه که بدان باید پاسخ داد این است که چگونه فرم های دیجیتالی و پیچیده با هندسه های نوین را میتوان با مواد طبیعی همچون گل رس طراحی و تولید کرد. استودیوی پژوهشی معماری فردا در این پروژه مسیری را در پاسخ به این سوال پیمود که منجر به تولید فرم سیال با مصالح تجزیه پذیر شد

طراحی پاویون ایران بر اساس تفکر پارامتریک و رفتار نیروهای محیطی همچون نور مستقیم روز ، دید و منظر و مسیر گردشی  و حرکتی شکل گرفت

Parametric ISO-Sutface Iran Pavilion
تولید الگوهای هندسی پیچیده

Generate complex geometric patterns

 تولید الگوهای هندسی پیچیده با ایجاد میدان های برداری و نقاط جاذب و ایجاد اشکال بسته ورونوئی جهت ساخت پارتیشن

Generate complex geometric patterns
ساخت پروتوتایپ نیمکت  با تکنیک وافل

Parametric Waffle Bench

 طراحی یک نیمکت با ساختار و فرم کشسان و مورف و بررسی روش های ساخت دیجیتال مبتنی بر برش

در دو پروژه قبل این استودیو از تکنیک های گسترده سازی قطعات و تازدن (فولد) استفاده شد لذا در این پروژه سعی در تجربه تکنیک های دیگری بود که با توجه بر تکنیک های موجود مبتنی بر برش تکنیک وافل به عنوان ساختار سازه ای و فرمال پروژه انتخاب شد و اتصالات و طراحی اجزای  با تکنیک کام و زبانه صورت گرفت که با بررسی بیشتر و آزمایش مقاومت در برابر 

فشار های عمودی در راستای قطعات  به عنوان تکنیک اصلی ساخت این پروژه انتخاب شد


طراحی قطعات و اتصالات تماما در محیط پارامتریک و توسط گرس هاپر  طراحی و شماره گذاری شده اند

سپس قطعات روی کاغذ پلات شدند در ادامه کار  شکل قطعات روی مقوا ترسیم شدند بصورتی که نیروی وارده به نیمت در راستای ساختار سازه ای مقوا باشد تا حداکثر باربری را داشته باشد...سپس قطعات با کاتر و توسط اعضا برش داده شد و در انتها بصورت اجرای خشک و بدون بکار بردن چسب بصورت کام و زبانه به یکدیگر متصل شدند


طراح و الگوریتم نویسی : سعید عباسی

اعضای استودیوی معماری فردا که در این پروژه مشارکت داشتنند : سمیرا نصرتی - ریحانه لطفی پور - سارا فردوسی - زهرا نورانی

Parametric Waffle Bench
تصویر پارامتریک زاها حدید افسانه ای

Parametric Picture of legendary ZAHA HADID

بانویی بی نظیر و افسانه ای که معماری را به دنیایی فراتر وارد کرد و تئوری های نوین  معماری را جامه عمل پوشانید ، از میان ما رفت
اما راهش ادامه دارد

...
تحلیل اقلیمی گنبد کاربندی

Karbandi Dome -Radiation Analysis

پرسش پژوهش: طراحی سقفی گنبدی با ساختار های سنتی با کمترین میزان دریافت انرژی و استفاده حداکثری از نور خورشید جهت روشنایی فضای داخل

پژوهش را با طراحی یک گنبد سنتی آغاز کردیم و میزان انرژی دریافتی را محاسبه کردیم عدد بدست آمده  409  کیلو وات ساعت در هر متر مربع بود. سپس گنبد را به لوزی هایی تقسیم بندی کردیم نتیجه تحلیل  419  واحد بود که افزایش چشمگیری بود جهت سهولت و کاهش هزینه اجرا گنبد و جلوگیری از گوشه سازی ها در فضای زیر آن مقطع تحتانی گنبد به مربع مستطیل  تغییر کرد نتیجه تحلیل کاهش میزان دریافت  انرژی بود که عدد  398   واحد را نشان میداد که نتیجه خوبی بود. برای ایجاد کردن باز شوها در ساختارهای لوزی گنبد تغییراتی داده شد که پس از بهینه سازی با توجه به اینکه مساحت سطح پوسته های گنبد بیشتر از هر سه حالت بود نتیجه با مرحله قبل یکسان  و  398 واحد بود . نتیجه بدست آمده  با بهینه سازی علاوه بر کاهش میزان تابش دریافتی روشنایی حداکثری را نیز برای فضا ایجاد کرده است

Karbandi Dome-Radiation Analysis
گنبد کاربندی پارامتریک

Parametric Karbandi Dome

Karbandi has been served as a structural interface element which, has been used in Persian traditional structures to provide acceptable load transition among a dome and piers via sophisticated geometric methodologies. Using such advanced geometry, Persian architecture has composed a set of intersecting vaults with specific arches in three- dimensional spaces. The aim of this research project was to study these traditional structures and reconstruct them, using modern digital CAD/CAM technologies.

Parametric Karbandi Dome
متابال

Metaball


متابال اشیایی هست که وقتی به هم نزدیک می کنیم شکل همدیگر را می گیرند

ایجاد خطوط میدانی متابال ها با بیش از 8000 خط بسته منحنی

Metaball
دیوار آجری پارامتریک

Parametric Brick Wall

طراحی پارامتریک دیوار آجری با رعایت اصول آجر چینی و میزان همپوشانی آجرها و ایجاد جداره نیمه شفاف در معماری

Parametric Brick Wall
Parametric Brick Wall
معماری بیومیمتیک

برج استخوانی
Biomimetic Architecture
Bony Tower

طراحی ساختار برج بر اساس بایولوژی  بافت های استخوان های پرندگان

این بافت ها در مکان های پر تنش دارای تراکم بیشتر و در مکان های بدون تنش تراکم بسیار پایینی دارند

با کمک رایانه الگوریتم مولد این ساختارها را برای یک برج بلند مرتبه ایجاد کردیم

Biomimetic Architecture Bony Tower
معماری بیونیک

ستون های درختی
Mathematical Bionic Architecture
Tree Column

درخت یک ساختار طبیعی و مقاوم در برابر بارگذاری است. ساختار رشد شاخه ها با زاویه صحیح برای باربری بطور تکاملی اتفاق افتاده است. در شعبه های ریزتر این روند تکرار میشود و یک ساختار خود متشابه یا فراکتال را بوجود می آورد. با کمک مدل های ریاضی توابع تکرارشونده به ساختار های مناسبی در معماری دست یافتیم. با تعریف ساده ریاضی درخت این ساختارها در دو ابعاد شروع می شود. در این راستا برای نزدیک شدن به مدلهای مناسب تر بعد سوم را نیز اضافه میکنیم، ما سعی کردیم هندسه بهینه را در بارگذاری ستون ها و همینطور زیبایی شناسی را درنظر بگیریم. نتیجه مدل های رایانه ای بودند که سطح بارگذاری و نوع هندسه مفاصل را بیان میکردند. در این تحقیق سعی در استفاده از قواعد ال سیستم ها یا سیستم "لیندنمایر" در معماری و سازه انجام شود.

Mathematical Bionic Architecture Tree Column
معماری کیهانی

پاویون نجوم
Cosmogonic Architecture
Astronomy Pavilion

کانسپت این پاویون با کد نویسی نرم افزاری بر اساس ساختار میدانهای مغناطیسی سیارات و ستاره ها و تغییرات متناوب آنها و همچنین نیرو های کیهانی طراحی شده است. ما این ساختار علمی و فیزیکی را به ارتباط متقابل و کنشهای میان انسان و معماری، گسترش داده ایم چراکه میان انسان و ساختمان جاذبها و دافع هایی موجود هستند که بصورت سیال در حال شناوری است که زیبایی شناسی و روانشناسی محیط را نتیجه می شوند . همواره تقابل مثب و منفی وجود خواهد داشت. نیروهای درحال توازن کیهان و طبیعت معماری کیهانی را  به پیچیدگی بینهایت و ساختار مندی شکل میدهند. این امر با تحلیلهای کامپیوتر که در آن از حلقه های محاسباتی در ایجاد هندسه سه بعدی تحقق بخشید. 

Cosmogonic Architecture Astronomy Pavilion
معماری بیومیمتیک

پاویون بیابان
Biomimetic Architecture
Desert Pavilion

طراحی پاویون بیابان بر اساس بایولوژی  استخوان های پرندگان

از ویژگی های استخوان های پرندگان می توان به سبکی و متخلخل بودن و در عین حال مقاوم اشاره کرد

با کمک رایانه الگوریتم مولد ساختاری پوک و در عین حال ایستا را خلق کردیم که می تواند الگویی برای ساختارهای معماری پایدار و در عین حال بهینه باشد

Biomimetic Architecture Desert Pavilion
پک کردن دایره ها

Circle Packing

Circle Packing
عکس سلولی

Cellular Picture

خلق یک تصویر با سلول های برجسته حساس به کد رنگهای موجود در تصویر ورودی به الگوریتم

Cellular Picture
Cellular Picture
Cellular Picture
باز طراحی بنای یاد بود بین الملل سوم

reDesign of Monument to the Third International

reDesign of Monument to the Third International
هندسه ایرانی 9

Iranian Geometry 9

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 9
Iranian Geometry 9
Iranian Geometry 9
Iranian Geometry 9
Iranian Geometry 9
هندسه ایرانی 8

Iranian Geometry 8

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 8
Iranian Geometry 8
Iranian Geometry 8
Iranian Geometry 8
هندسه ایرانی 7

Iranian Geometry 7

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 7
Iranian Geometry 7
Iranian Geometry 7
Iranian Geometry 7
Iranian Geometry 7
هندسه ایرانی 6

Iranian Geometry 6

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 6
Iranian Geometry 6
Iranian Geometry 6
Iranian Geometry 6
Iranian Geometry 6
هندسه ایرانی 5

Iranian Geometry 5

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 5
Iranian Geometry 5
Iranian Geometry 5
Iranian Geometry 5
Iranian Geometry 5
Iranian Geometry 5
Iranian Geometry 5
هندسه ایرانی 4

Iranian Geometry 4

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 4
Iranian Geometry 4
Iranian Geometry 4
Iranian Geometry 4
هندسه ایرانی 3

Iranian Geometry 3

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
Iranian Geometry 3
هندسه ایرانی 2

Iranian Geometry 2

طراحی الگوریتمیک هندسه ایرانی با متغییر ها اصلی برای تولید بی نهایت حالت های مختلف از یک ساختار هندسی واحد که نتیجه ی توسعه این نوع هندسه با کمک رایانه می باشد

Iranian Geometry 2
Iranian Geometry 2
Iranian Geometry 2
Iranian Geometry 2
Iranian Geometry 2
Iranian Geometry 2
هندسه ایرانی 1

Iranian Geometry 1

Iranian Geometry 1
Iranian Geometry 1
قفسه لانه زنبوری

Frame Honeycomb

طراحی قفسه لانه زنبوری برای قرار گیری وسایلی از قبیل کتاب ، وسایل دکوری ، ظروف و ... با در نظر گرفتن میزان توسعه تعداد آن ها در آینده و طراحی اتصالات ساده و قابل تغییر

Frame Honeycomb
Frame Honeycomb
Frame Honeycomb
Frame Honeycomb
پلی از رشته ها

Bridge of Chords

طراحی پلی بر روی رودخانه با ریسمان های به هم بافته شده و ایجاد مسیری جذاب و پیچیده با منظر گاه هایی خاص و همچنین حرکت کاربر از بیرون و درون ساختاری ریسمانی پل و ایجاد فضایی هیبریدی 

Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
Bridge of Chords
مرکز تحقیقات اسلامی- اوکلاهاما

Islamic Research Center, Oklahoma

طراحی یک هسته معماری مدرن که نشان دهنده بروز بودن این دین و همگام سازی آن با تکنولوژی روز و ایجاد باغ های معلق و سبز ساختمان و همچنین ایجاد یک پوسته نیمه شفاف با استفاده از هندسه که از ظرافت های این دین و مکتب سخن می گوید

Islamic Research Center, Oklahoma
Islamic Research Center, Oklahoma
تصویر پارامتریک

Parametric Picture

تولید تصویر پارامتریک با استفاده از الگوهای مثلث بندی و ورونوئی از یک تصویر سیاه و سفید

Parametric Picture
Parametric Picture
صفحات آشفته

Confused Shells

اتولید آشفته صفحات با استفاده از روابط ریاضی

Confused Shells
Confused Shells
 سقف وافل با رویه ی ایرانی

Wafel With Iranian Facade

طراحی سازه وافل با رویه ای از هندسه ایرانی با میزان باز شدگی پارامتریک به عنوان نورگیری سقفی

Wafel With Iranian Facade
Wafel With Iranian Facade
Wafel With Iranian Facade
Wafel With Iranian Facade
چراغ ایستاده

Stand Light 

طراحی چراغ ایستاده و قدی با استفاده از الگوهای سه بعدی ورونوئی

Stand Light
پوسته های تاشو

Fold Shell

طراحی پوسته های تا شونده پارامتریک

ایجاد رابطه بین میزان ارتفاع  و میزان گشودگی و تاشدگی

Fold Shell
Fold Shell
Fold Shell
Fold Shell
Fold Shell
المان جنگ جهانی دوم - میلان

Monument of second World war - Milan

طراحی المانی برای جنگ جهانی دوم در میلان ایتالیا با استفاده از مفاهیمی چون جنگ ، خون ، خانواده، از هم گسیختگی و ... انجام شده است

رنگ قرمز نماد خون های بیگناه ریخته شده در طی این فاجعه جهانی که در مرکز بنا قرار گرفته که بیانگر مردم عادی که بطن و اساس کشته های جنگ را میسازند است و شیشه هایی که در اطراف این محور با فرم و هندسه ای پیچیده  فشارهایی به مرکز وارد می کنند و باعث تغییر شکل و لهیدگی ساختار مستحکم مرکز می شود و خشونت در جریان جنگ و شکنندگی انسان ها و کانون های خانوادگی و دولت ها در حاشیه این جنگ را القا میکند

Monument of second World war - Milan
Monument of second World war - Milan
تابلوی سه بعدی

3D Panel

طراحی و ساخت یک تابلوی سه بعدی با 1200 قطعه مجزا و شماره گذاری شده جهت اسمبل کردن پروژه

3D Panel
3D Panel
3D Panel
3D Panel
3D Panel
پوسته پارامتریک

Parametric Shell

طراحی پوسته پارامتریک با الگوهای تغییر پذیر لانه زنبوری

Parametric Shell
Parametric Shell
Parametric Shell
Parametric Shell
Parametric Shell
شهر یزد در سال 2050

Yazd 2050

با رشد روز افزون شهرهای بزرگ و همینطور صنعتی شدن هرچه بیشتر مراکز استان ها و تخریب بافت های فرسوده و ایجاد شهرک ها و برج های بلند مرتبه موجب از بین رفتن و فرسایش بافت های تاریخی این شهر می شوند. لذا طرحی برای تفکیک این دو جهان مدرن و کلاسیک نتیجه شد که شهری سبز بر فراز شهر تاریخی ساخته شود با سلسله مراتب دسترسی و همینطور پایه هایی در شهر فرسوده جهت ارتباط با شهر قدیم یزد

Yazd 2050
Yazd 2050
Yazd 2050
ایستگاه اتوبوس منچستر

Manchester Bus Stop

طراحی پارامتریک پوسته ای به عنوان سقف و فضای ایستگاه اتوبوس با استفاده از مدولهای سنگ فرش های پیاده رو، و همچنین متخلخل برای استفاده از نور خورشید در شهر های همیشه ابری انگلستان و در جهت جمع آوری آب باران

Manchester Bus Stop
Manchester Bus Stop
Manchester Bus Stop
کتابخانه عمومی پارک ملت

Mellat Public Library

طراحی سقف پارامتریک برای یک کتابخانه عمومی در پارک ملت با توجه به میزان نور ورودی و نور مناسب جهت مطالعه  و همچنین جهت گیری پوسته ها به سمت شمال و میزان تغییر دهانه و ارتفاع متناسب با تابش نور جنوب

صورت گرفته است

Mellat Public Library
Mellat Public Library
دیوار مشبک ورونوئی

Voronoi Porous Wall

طراحی دیوار مشبک با استفاده از هندسه مولد ورونوئی و نقطه جاذب جهت کنترل میزان تخلخل

Voronoi Porous Wall
Voronoi Porous Wall
خرپای سه بعدی

3D Truss

طراحی الگوریتم مولد خرپای سه بعدی با تغییر زاویه مقطع سه گانه آن و تغییر نسبت ضخامت های اعضای آن

3D Truss
3D Truss
web analytics View My Stats